Głosowanie internautów

 

 

 

 


Wyniki głosowania Kapituły Konkursowej oraz opis projektów


 

Kategoria: Juwenalia

1. Juwenalia Szczecińskie

Największy na Pomorzu Zachodnim Festiwal organizowany przez Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Wyższych Szczecina. Trwają one od czwartku do niedzieli. Oprócz koncertów, towarzyszy im wiele wydarzeń w mieście m.in. jedyny Bieg Nocny w Polsce, który inauguruje Szczecińskie Juwenalia, Szybkie Randki- gdzie można odnaleźć swoją drugą połówkę, Juwenaliowa Gra Miejska, w której uczestnicy wykonują różne zadania w punktach rozmieszczonych na terenie Szczecina i przy okazji poznają miasto oraz Wielka Bitwa Balonowa podczas wydarzenia Idziemy na Plaże (tak, Szczecin ma plażę :)), gdzie można się trochę ochłodzić przed wieczornymi koncertami. Niedziela, finalny dzień Juwenaliów Szczecińskich. Tego dnia odbywa się Piknik Rodzinny, na który zaproszeni są wszyscy mieszkańcy wraz z rodzinami, by w miłej atmosferze świętować ten Festiwal wraz ze studentami.

2. (ex aequo)

Juwenalia UMK 2018

Triduum pełnych (nie)zapomnianych wrażeń. Trzydzieści cztery wydarzenia plenerowe, dwudziestu artystów na dwóch scenach, sześciu organizatorów i ponad pięćdziesięciu wolontariuszy. Juwenalia UMK 2018 odbyły się pod hasłem „Futuralia”. Studenci mieli możliwość wraz z naszym patronem przenieść się do przyszłości. Pomimo tradycyjnych aspektów takich jak tysiące bawiących się ludzi pod sceną, wybranie króla i królowej Juwenaliów, biegu piwnego czy przebrania patrona nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Można do nich zaliczyć : trzydziestu motocyklistów jadących na czele pochodu juwenaliowego z Prorektorem do spraw Studenckich , którzy nie odmówili sobie palenia gumy pod rektoratem ; ponad tysiąc wykarmionych studentów podczas śniadania na trawie, które rekordowo zostało przygotowane w ciągu 40 minut; dwadzieścia tysięcy litrów wody wylanej podczas meczu w błocie oraz crème de la crème w postaci krzewu gorejącego* w centralnym punkcie jednej z imprez plenerowych o nazwie „Jezualia”.

* podpalona choinka

Rzeszowskie Juwenalia

Rzeszowskie Juwenalia to najbardziej wyczekiwane regionalne wydarzenie roku, organizowane przez Politechnikę Rzeszowską, Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania, WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą oraz Brend Group. Rzeszowskie Juwenalia to współpraca między samorządami, uczelniami, miastem oraz partnerami.
Tegoroczna jubileuszowa 25. edycja trwała 3 tygodnie. Rozpoczęła się tygodniami Kultury i Nauki PRZODEM oraz Sportowej ROZGRZEWKI. W tym czasie odbyły się darmowe wydarzenia takie jak „belgijka”, kino nocne, konkurs piosenki „Kill me with the MUSIC”, mopej, zumba i wiele innych.
Kulminacyjnym punktem był Wielki Koncertowy FINAŁ trwający 3 dni rozpoczęty przekazaniem kluczy do bram miasta przez prezydenta oraz przemarszem barwnego korowodu z rynku na Miasteczko Akademickie PRz. Impreza była darmowa dla studentów i uczniów, a dla pozostałych biletowana. Przez 3 dni odwiedziło nas ponad 100000 osób. Na 3 scenach i w namiocie Hip-Hop wystąpili:
1.Scena GŁÓWNA: Sławomir, Luxtorpeda, Koniec Świata, Czwarta Fala, Kult, Enej, KSU, Kękę, Beata i Bajm, Strachy na Lachy, Kali
2.Scena PEWEXU: Chwytak&DJ Wiktor, Piękni i Młodzi, Marcus P, Mig, Playboys, Shantel
3.One Stage scena klubowa: Mike Evans, Satora i inni
4.Hip Hop Raport Projekt Rzeszów: Dixon 37, Kafar Rest, Arab i inni.
Atrakcjami były: śniadanie mistrzów, wesołe miasteczko, bungee, gokarty oraz pokaz fajerwerków na zakończenie.

3. Feliniada-WSEIada 2018

Po trzech latach przerwy powróciły koncerty na Felinie. Tradycyjnie już Feliniada zabrzmiała w rytmach disco polo, ale nie tylko, sobotnią scenę rozgrzał Hip-Hop. Paluch, Kękę i Pokahontaz zgromadzili fanów którzy zajęli cały plac mieszczący się pomiędzy akademikami Broadway i Manhattan na lubelskim Felinie. Prócz koncertów w ramach Feliniady-WSEIady 2018 zorganizowano wiele imprez towarzyszących takich jak Bieg UP na 5! oraz turniej palanta na festiwalowym placu. Kulminacją święta studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie był koncert gwiazd disco polo. Feliniadowa publiczność bawiła się doskonale przy piosenkach Defisa i Powerboy jednak wszyscy w napięciu czekali na koncerty gwiazd wieczoru, zespołu Akcent z Zenem Martyniukiem oraz Sławomira.
Powrót po przerwie był udanym powrotem. Przez długi czas społeczność lokalna chwaliła organizację i przebieg Feliniady. O jakości imprezy świadczy fakt że przez dwa dni plac pękał w szwach. Frekwencja zaskoczyła wszystkich ale co warto podkreślić wszystko przebiegło bezpiecznie i bez żadnych incydentów. Organizatorzy zadbali o zabezpieczenie imprezy, wiele patrolów medycznych oraz ochrona dawała uczestnikom imprezy poczucie bezpieczeństwa. Feliniada-WSEIada przekroczyła oczekiwania, koncerty na Felinie w rytmach disco polo idealnie wpasowały się w gusta lubelskich studentów i wypełniły niszę.

4. Juwenalia Wrocławskie 2018

Juwenalia Wrocławskie 2018 to pierwsze od wielu lat wspólne juwenalia organizowane przez uczelnie: Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademię Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląśkich oraz Wyższą Szkołę Bankową.
W dniach 14-18 maja 2018 roku na Polach Marsowych odbyło się 25 różnorodnych artystycznie koncertów: od POPu, przez Hip-Hop, po Heavy Folk, od wiekich gwiazd polskiej estrady po zespoły studenckie.
Poza koncertami w ramach Wittigaliów oraz UPnaliów organizatorzy zapewnili szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych i naukowych takich jak Technikalia, Akademia Filmowa, Śniadanie z Rektorem, Projekt P.I.W.O., Wielkie Grillowanie, Kino Nocne i Plenerowe czy Silent Disco. Dodatkowo odbył się również Wrocławski Bieg Juwenaliowy organizowany przez Uniwersytet Wrocławski.
Juwenalia Wrocławskie to wydarzenie organizowane we współpracy z Urzędem Miasta oraz służbami w zakresie zarówno wsparcia finansowego jak i przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa studentów.
Nad przygotowaniem wszystkich projektów pracowało ponad 100 wolontariuszy oraz 4 komitety organizacyjne.
Wydarzenia organizowane w ramach Juwenaliów Wrocławskich były w pełni darmowe dla wszystkich studentów oraz ich osób towarzyszących, na część z nich obowiązywały bezpłatne zaproszenia, wydawane przez organizatora.

Kategoria: Koło Naukowe

1. AGH Racing

AGH Racing to zespół zajmujący się budową bolidów wyścigowych Formuły Student – najważniejszego i najbardziej prestiżowego studenckiego konkursu motoryzacyjnego. AGH Racing zrzesza studentów z całej AGH, począwszy od Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (WIMiR) aż po Wydział Humanistyczny. Ich zadaniem jest budowa kompletnego i gotowego do jazdy bolidu – od projektu części, wykonania ich, poprzez złożenie pojazdu, testy, aż po udział w zawodach. Ubiegły sezon okazał się być najlepszym w historii naszego teamu. Rozpoczęliśmy sezon z wysokiego „C” zdobywając 9 miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów FSAE Michigan w USA. Jeszcze lepiej prezentowaliśmy się na europejskiej arenie. Start w FS Netherlands został zwieńczony zdobyciem 3 pucharów – 1 miejsce w konkurencji Acceleration, 2 miejsce w Skid-Padzie oraz 2 miejsce w Autocrossie – co przełożyło się na wysokie 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. Bolid Spalinowy – Grażyna – potwierdził swoją szybkość i niezawodność podczas konkurencji Acceleration, rozgrywanej w ramach zawodów FS Spain na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, zajmując 1 miejsce. Sezon 2018 był dla nas wyjątkowy, bowiem po raz pierwszy w historii zespołu stanęliśmy do rywalizacji dwoma, niezależnymi, bolidami – spalinowym i elektryczny. Warto nadmienić, że bolid elektryczny był pierwszym tego typu bolidem klasy Formuły Student w Polsce.

2. AGH Space Systems

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku przy AGH, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Budujemy rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, system VTVL oraz gondole balonów stratosferycznych. Nasza pełna pasji i zapału praca zaowocowała wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej (np. 2. miejsce w Spaceport America Cup 2018 , 1. miejsce w CanSat Competition 2015 czy 1. miejsce w Global Space Balloon Challenge 2016) oraz była wielokrotnie doceniana w Polsce.
Konstrukcje powstające pod szyldem AGH Space Systems są projektowane, wytwarzane, testowane i integrowane całkowicie przez nas. Ta zasada aplikuje się zarówno do ich części mechanicznej, elektronicznej, jak i oprogramowania. Naszą misją jest nie tylko samodoskonalenie i nabywanie doświadczenia, ale również popularyzowanie przemysłu kosmicznego w Polsce. Co roku uczestniczymy w kilkudziesięciu konferencjach, targach i wydarzeniach branżowych oraz organizujemy warsztaty o tematyce kosmicznej dla dzieci i studentów.
Choć pierwszy zespół liczył zaledwie 7 osób, różnorodność projektów spowodowała, że w każdym kolejnym roku nad naszymi konstrukcjami pracowało ponad 50. aktywnych członków. Nasze marzenia i plany są różne, ale łączy nas wspólna chęć robienia rzeczy niesamowitych i przyświeca nam, rozumiane przez każdego na swój sposób, hasło see you in space

3. Zespół Iron Warriors działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji

Zespół Iron Warriors powstał w 2012 roku na Politechnice Łódzkiej. Zajmujemy się budową superoszczednych pojazdów, którymi startujemy w międzynarodowych zawodach. Jesteśmy rekordzistami Polski z wynikiem 837 kilometrów na jednym litrze paliwa. W tym roku odbyła się premiera naszego nowego bolidu ECO ARROW 3.0. Nowa konstrukcja od poprzedniej wersji różni się przede wszystkim kształtem karoserii, ale nie tylko. ECO ARROW 3.0 w tym roku wystartował aż w czterech międzynarodowych zawodach:
– Educ Eco, Valenciennes. Pierwsze miejsce w swojej kategorii z wynikiem 616 km/l oraz otrzymaliśmy nagrodę od Marszałka Regionu.
– Shell Eco-marathon France, Paryż. Pierwsze miejsce z wynikiem 643 km/l.
– Shell Eco-marathon Europe, London. Wystartowało ponad 140 drużyn a my w swojej kategorii zajęliśmy 15 miejsce z wynikiem 620 km/l oraz byliśmy najlepszą drużyną wśród polskich zespołów.
– Pisaralla Pisimmalle, Nokia. Najlepszy nasz wynik – 713 km/l.
Nasz projekt to nie tylko udział w zawodach. Również opublikowaliśmy 4 artykuły naukowe, które zaprezentowaliśmy na 3 międzynarodowych konferencjach w Bangkoku, Helsinkach oraz Melbourne. Artykuły były oparte na badaniach nad wtryskiwaczem oraz sprawdzaliśmy aerodynamikę naszego pojazdu.

4. (ex aequo)

Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robocik”

Koło Naukowe Automatyki i Robotyki “Robocik” prężnie działa na Politechnice Wrocławskiej. W ramach projektu PWr Diving Crew konstruujemy innowacyjne roboty podwodne, które mogą być używane do niezwykle ważnych działań eksploracyjnych, ratowniczych czy militarnych. Nasza konstrukcja ROV 3.0 jest pierwszą w Polsce w pełni autonomiczną, bezzałogową łodzią podwodną. Projekt wziął udział w zawodach RoboSub w San Diego, docierając do półfinału. Tworząc robota skupiliśmy się na tym, żeby był wszechstronny, wielozadaniowy i modułowy – w każdej chwili mogą być do niego dołączone manipulatory, rury torpedowe, dodatkowe kamery i napędy, co zwiększa jego funkcjonalność. Organizacja działa na szeroką skalę – bierzemy udział w wydarzeniach organizowanych w kraju, ale także w najbardziej zaawansowanym konkursie dla robotów podwodnych w Stanach Zjednoczonych, gdzie byliśmy pierwsi z Polski, a drudzy z Europy. Przy tworzeniu projekt współpracujemy z Politechniką Wrocławską, Wydziałem Mechanicznym i należącą do niego Katedrą Obróbki Plastycznej i Metrologii oraz naszymi partnerami, m.in Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, LappKabel, Basler, Printor i Gralmarine. Ważny jest również fakt interdyscyplinarności organizacji – zrzesza ona nie tylko studentów różnych kierunków Politechniki Wrocławskiej, ale także innych uczelni. Wspólnie tworzymy dynamiczny i stawiający czoła nowym wyzwaniom zespół.

Koło Naukowe PWR Racing Team

Rozwiązania zastosowane w bolidzie RT09 to wiązka elektryczna wykonana wg norm NASA, struktura nośna wykonana z włókna węglowego, pakiet aerodynamiczny o masie 6kg, generujący docisk 200kg. Stworzenie tytanowego układu wydechowego składającego się z ponad 200 elementów. Dzięki temu masa złożenia została obniżona o 2kg, a geometria idealnie dopasowana do charakterystyki silnika. Autorski układ telemetrii pozwalający na ciągły przesył wszystkich parametrów auta w trybie on-line. Ergonomia kierowcy została poprawiona dzięki indywidualnym fotelom spersonalizowanych do kierowców. Samodzielnie zaprojektowany i wykonany układ hamulcowy pozwolił zredukować masę i lepiej wykorzystać potencjał auta. Kierownica z możliwością zmiany parametrów auta i kształtem dopasowana do dłoni kierowców wykonana została dzięki wykorzystaniu technologii skanowania. Zespół w sezonie 2017/2018 brał czynny udział w 48 wydarzeniach i organizował 6. PWR Racing Team jest Strategicznym Kołem Naukowym Politechniki Wrocławskiej. W trakcie 10 lat swojej działalności stworzył 9 bolidów. Zespół tworzy 60 osób z 5 wydziałów. Przy tworzeniu bolidu współpracujemy z 5 Katedrami wykorzystując ich potencjał naukowy do rozwoju projektu. Dodatkowo współpracujemy ze 142 firmami. Efekty pracy najlepiej podsumowują międzynarodowe zawody, gdzie w rankingu światowym zespół plasuje się na 16 miejscu na 556 zespołów i 5 w Europie.

Kategoria: Kultura Studencka

1. Szczecin Wita Studentów

Jest to cykl wydarzeń inaugurujących rok akademicki w Szczecinie, organizowany przez Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Wyższych Szczecina. Podczas tego wydarzenia pierwszoroczniacy, ale i nie tylko mogą wziąć udział w zwiedzaniu podziemnego Szczecina oraz Muzeum Przełomów. Szczecin Wita Studentów stwarza także możliwość znalezienia swojej miłości podczas Szybkich Randek. Kulminacją tego cyklu wydarzeń jest wielka impreza studencka, gdzie rozdawane są wlepki, koszulki i inne różne niespodzianki.

2.  Kulturalne Środy SSPG

Kulturalne środy to cykl wydarzeń kulturalno–rozrywkowych w którego skład wchodzą:
– koncerty jazzowe;
– teatr improwizacji ( warsztaty i pokazy improwizacji);
– koncerty tematyczne (kwartet smyczkowy „Golden Gate String Quartet” wykonujący znane dzieła muzyki klasycznej, standardy muzyki filmowej, musicalowej, rozrywkowej);
-afternoon chill (koncerty kapeli trójmiejskich, delikatna muzyka na żywo, której można słuchać wylegując się na rozłożonych w całym klubie leżakach i pufach);
– let`s talk about (spotkania tematyczne z np. podróżnikami lub powstańcami);
– koncerty bluesowe;
– koncerty operowe.
Założeniem projektu były 2 do 3 środy w miesiącu, natomiast w niektórych miesiącach udało się zorganizować więcej wydarzeń. Do 13 listopada zorganizowano łącznie 19 wydarzeń. Projekt skierowany był zarówno dla studentów Politechniki Gdańskiej jak i pracowników, którzy równie chętnie brali udział w wydarzeniach. Zasięg działania obejmował również mieszkańców miasta i osoby przyjezdne ponieważ promowano go w mediach trójmiejskich (radio eska, portal trójmiasto.pl). Wydarzenia odbywały się w akademickim klubie PG „Kwadratowa”. Koncerty i spotkania cieszyły się dużą popularnością, wszystkie wejściówki rozchodziły się błyskawicznie, a niektóre koncerty jak np. koncert kwartetu z muzyką filmową ze względu na duże zainteresowanie zorganizowano dwa dni z rzędu.

3. (ex aequo)

Konkurs Najlepszy z Dziesięciu na Politechnice Łódzkiej

Najlepszy z Dziesięciu to konkurs wiedzy przygotowany dla studentów Politechniki Łódzkiej. Do tej pory wydarzenie odbyło się dwa razy, raz na rok. Cały przebieg konkursu dzieli się na 2 tury – eliminacje oraz finał. Łącznie w obu edycjach konkursu wzięło udział blisko 200 studentów. Wiedza finalistów jest sprawdzana z niemalże każdej dziedziny: sportu, kultury, geografii czy literatury. Zasady rozgrywek są podobne do znanego teleturnieju Jeden z Dziesięciu. Każdy uczestnik staje za stanowiskiem, na którym widnieją 3 „szanse“- świecące lampki. Prowadzący zadaje pytania, na które odpowiedzi każdy zawodnik ma określony czas. Nie udzielenie odpowiedzi lub jej brak powoduje utratę „szansy“. Wygrywa uczestnik z największą ilością uzyskanych punktów. Najlepszy z Dziesięciu na Politechnice Łódzkiej zdecydowanie sprostał oczekiwaniom studentów jak również spodobał się władzom Uczelni, gdyż łączy elementy rozrywki oraz wiedzy merytorycznej. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez partnerów – w pierwszej edycji udało się pozyskać jednego a w drugiej edycji aż czterech. Każda z edycji była transmitowana na żywo za pomocą Facebooka a wstęp na finał był darmowy. Członkowie Komisji ds. Kultury SSPŁ samodzielnie przygotowali stanowiska dla uczestników oraz pulę pytań. Koszt organizacji jest zatem względnie niski, a liczba odbiorców szeroka.

Tydzień Artystyczny UW

Tydzień Artystyczny UW to inicjatywa skierowana zarówno do studentów-artystów, jak i społeczności akademickiej UW, w związku z czym jest projektem, którego zasięg obejmuje całą uczelnię, a nawet wychodzi on poza uczelnię ze względu na organizowane wystawy i przedsięwzięcia kulturalne w lokalach związanych z kulturą. Pozwala to zaprezentowanie osiągnięć artystycznych uczestników szerokiej publiczności. TA UW jest organizowany raz do roku od czterech lat i pozwala utalentowanym studentom naszej alma mater na zaprezentowanie się przed szeroką publicznością w jak najbardziej profesjonalnych warunkach. Muzycy i teatry studenckie otrzymują możliwość zagrania na scenie z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, prace osób zajmujących się sztukami wizualnymi (fotografia, rysunek, malarstwo, grafika) prezentowane są podczas wernisażu wystawy, która trwa ponad tydzień w wybranej kawiarni oraz na jednym z wydziałów. W ramach TA organizowaliśmy także wieczorek poetycki, pokazy filmów krótkometrażowych, a także warsztaty dla studenckich artystów, jak i osób z całego UW zainteresowanych tematyką sztuki. W ramach projektu Samorząd Studentów UW prezentuje artystów na stronie fanpage poświęconej projektowi, jak i promuje całe przedsięwzięcie w mediach studenckich, np. w radio. Co ważne, do TA UW studenci zgłaszają się samodzielnie. Projekt ten pozwala na pielęgnowanie pasji studentów UW.

5. Akademickie Centrum Kultury Klub Studio – Klub Studencki Akademii Górniczo-Hutniczej, inicjatywa generalnego remontu klubu

Ponad 100 koncertów rocznie,
ponad 150000 gości rocznie,
Sprzęt audiowizualny na poziomie najlepszych klubów muzycznych w europie,
Widownia mieszcząca ponad 2000 osób,
Industrialne nowoczesne wnętrza.
Od 2004 do rozpoczętego w 2016 roku remontu obiektu w Klubie Studio odbyło się ponad 1100 wydarzeń kulturalnych: koncertów muzycznych, występów kabaretowych oraz różnorodnych imprez organizowanych przez środowisko studenckie, w których uczestniczyło ponad 1 000 000 widzów. W 2014 roku zostało oddane do użytku profesjonalne studio muzyczne, stanowiące pierwszy etap modernizacji kompleksu. Studio Muzyczne Kotłownia powstało w miejscu dawnej kotłowni, zasilającej w energię pobliskie budynki Miasteczka Studenckiego AGH. Klub został zaprojektowany i wykonany ze szczególną dbałością o uzyskanie wysokich parametrów akustycznych, umożliwiających komfortowy odsłuch koncertów.
Klub Studio prowadzony jest przez organizację pozarządową – Fundację Studentów i Absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ACADEMICA. Cały zysk z działalności Fundacji przeznaczany jest na jej cele statutowe, w tym inspirowanie, organizowanie, promowanie i rozpowszechnianie kultury studenckiej. Aktywna współpraca z Władzami Uczelni oraz Uczelnią Radą Samorządu Studentów AGH pozwala Fundacji podejmować nowe wyzwania związane z rozpowszechnianiem kultury studenckiej.

 

Kategoria: Media Studenckie

1. Telewizja Uniwerek.TV

Telewizja Studencka Uniwerek.TV powstała na Uniwersytecie Warszawskim w 2010 roku i działa od tego czasu nieprzerwanie.
UTV stworzyła ponad 900 materiałów wideo oraz opublikowała setki albumów ze zdjęciami liczonymi w tysiącach (tylko w ciągu ostatniego roku opublikowaliśmy ponad 5000 zdjęć z różnych wydarzeń – kulturalnych, sportowych, reportaży autorskich). Fanpage Telewizji na Facebooku obserwuje 12 072 osób – liczba ta wciąż wzrasta.
UTV tworzy materiały ukazujące życie na Uniwersytecie, materiały z różnych wydarzeń dziejących się w Warszawie i okolicach oraz szereg reportaży autorskich. W minionym sezonie powstał nowy cykl materiałów wideo: Setka z… . Cykl ten to krótkie wywiady, tzw. setki, ze znanymi osobami, które można oglądać w każdy czwartek o 19:00.
Oprócz standardowych materiałów, UTV organizuje projekty specjalne: Program muzyczny Stage4YOU (6 edycji), Konferencję Mediów Studenckich (4 edycje), transmisję z jUWenaliów, a od niedawna wspiera Szlachetną Paczką.
W ciągu 8 lat, w szeregach UTV przewinęło się ponad 600 osób, z czego kilkadziesiąt pracuje w mediach. UTV ma wśród swoich absolwentów świetnych dziennikarzy, producentów, operatorów, montażystów, PR-owców czy fotografów. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że UTV jest trampoliną do kariery w mediach.

2. Studencka Telewizja Internetowa – TVPW

TVPW to studencka telewizja internetowa działająca przy Politechnice Warszawskiej nieprzerwanie od 2006 roku. TVPW składa się z reporterów, operatorów, montażystów, producentów, marketingowców.
Jako jedyna studencka telewizja internetowa w Polsce, tworzymy cykliczny program na żywo – TVPW Live, w którym od 2015 roku gościmy wiele gwiazd filmu, teatru czy literatury. Co dwa tygodnie w naszym studiu goszczą celebryci, artyści i ludzie ze świata nauki. Do tej pory zrealizowaliśmy 4 sezony, a na naszych fotelach zasiedli tacy goście jak: Cezary Żak, Artur Barciś, Katarzyna Bonda, Agata Młynarska, Grupa Filmowa Darwin, Mikołaj „Jaok” Janusz, czy Józef Pawłowski, Oktawia Nowacka i wiele innych.
Prowadzimy transmisje na żywo z wielu wydarzeń organizowanych w Warszawie, m.in: Juwenaliów Politechniki Warszawskiej, Wyborów Miss i Mistera PW, Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, Inauguracji Roku Akademickiego PW i innych.
Regularnie realizujemy relacje z wydarzeń (również fotograficzne), reportaże oraz wiele innych nagrań. Zapraszamy na naszą stronę internetową – https://tvpw.pl.
TVPW jest z jednym z mediów Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej.

3. Centrum Mediów AGH

Centrum Mediów AGH skupia ok. 180 studentów, działających w 4 redakcjach.
KSAF AGH – zespół pasjonatów fotografii. Pokazują ważne wydarzenia na Uczelni i poza nią – konferencje, koncerty, eventy sportowe, obchody 3.05 czy 11.11. Najnowsze inicjatywy KSAFu to wystawy organizowane w różnych miejscach na kampusie AGH oraz reportaże tworzone techniką fotografii tradycyjnej.
MINE AGH – studio filmowe, które uwiecznia różne wydarzenia i tworzy klipy promocyjne. Ważnym projektem redakcji jest organizacja Kina Plenerowego na Miasteczku Studenckim.
RADIO17 – internetowa rozgłośnia studencka. Prowadzi program antenowy, publikuje artykuły, organizuje wydarzenia muzyczno-kulturalne. Flagowe projekty to m.in. domOFFka – cykl koncertów w mieszkaniach(wśród wykonawców: Pola Rise, Bitamina), 1.7set (sety elektroniczne na kampusie AGH) czy Konsultacje Muzyczne – audycja, w której udział biorą dydaktycy uczelni.
BIS AGH – publikuje treści na blogu i w drukowanym kwartalniku, wysyła cotygodniową prasówkę przez messengera.
Do projektów zrealizowanych przez Centrum Mediów zaliczamy: Juwenalia Krakowskie, TEDxAGHUniversity, szkolenia dla licealistów, współpracę z ACK Klub Studio. Wspieramy uczelnię i organizacje studenckie, którym dokumentujemy ekspedycje badawcze, np. w Jordanii czy na Morzu Arktycznym, a także międzynarodowe zawody m.in. Monaco Solar Boat Challenge, Spaceport America Cup, FSN.

4. Akademickie Radio Index

Jesteśmy rozgłośnią akademicką Uniwersytetu Zielonogórskiego z 20 letnią historią. W roku 2018 obchodziliśmy 20 rocznicę naszej działalności w środowisku akademickim. W trakcie naszej działalności w audycjach radiowych promujemy koła naukowe, działania organizacji studenckich, parlamentu studenckiego czy także badania nauczycieli akademickich. Największym nośnikiem promocji jest audycja „Godzina Rektorska” tutaj zapraszamy gości z wyżej wymienionych podmiotów. Nasze środowisko promujemy również w programie „Kierunek UZ” gdzie nasze treści kierujemy do klas maturalnych. Przy współpracy z dziekanami naszych wydziałów poprzez audycje radiową zachęcamy tegorocznych abiturientów do podjęcia studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim. „UZ Navigator”, to program, w którym poruszamy się po zakamarkach uczelni. Program jest swoistym przewodnikiem dla studentów pierwszego roku. Poprzez audycje muzyczne promujemy twórczą działalność naszych studentów. W radiowej audycji „Index Live Session” studenci grając na żywo pokazywali swoje umiejętności. Nasza działalność to promocja studentów. Wszystko co robimy w naszej rozgłośni robimy dla studentów. Także u nas studenci dziennikarstwa mogą stawiać swoje pierwsze kroki. Mamy nadzieje, że kapituła konkursu przychyli się do naszego zgłoszenia.

5. Telewizja Studencka Politechniki Wrocławskiej STYK

Telewizja Studencka Politechniki Wrocławskiej STYK jest najstarszym swego rodzaju medium w Polsce, już od 25 lat informującym społeczność studencką o wydarzeniach na Politechnice i w całym mieście. STYK bierze aktywny udział w animacji społeczności studenckiej uczelni m. in. poprzez codzienną współpracę z innymi organizacjami – poprzez produkcję spotów promocyjnych i relacjonowanie wydarzeń. Do regularnych współpracowników STYKu należą m.in. Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej, AIESEC Wrocław, BEST Wrocław, NZS i AES. W 2018 roku zespół STYKu współuczestniczył w 26. Finale WOŚP prowadząc całodniową transmisję ze swojego studia na miasteczku akademickim Politechniki Wrocławskiej. Do niezależnych przedsięwzięć TVS STYK należą przede wszystkim newsy, reportaże, sondy oraz programy cykliczne: nadawany na żywo serwis informacyjny „Pod∑wanie”, program publicystyczny “Rzeczywiście”, czy wciąż wdrażany “Spotlight”. STYK uczestniczy w życiu politycznym uczelni udzielając wsparcia technicznego i merytorycznego w organizacji takich wydarzeń jak interaktywna debata kandydatów na przewodniczącego Samorządu Studenckiego. Co roku TVS STYK prowadzi też kompleksową obsługę medialną wrocławskich Juwenaliów; zespoły reporterskie towarzyszą poszczególnym wydarzeniom, najciekawsze z nich transmitowane są na żywo (np. projekt PIWO), a każdy dzień kończy się specjalnym serwisem informacyjnym.

Kategoria: Sport Studencki

1. 42. Bieg Kościuszkowski – Politechnika Krakowska

Bieg Kościuszkowski to zwyczajowa nazwa Ulicznego Biegu Sztafetowego Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki, patrona Politechniki Krakowskiej. Impreza rozgrywana jest w ramach Akademickich Mistrzostw Małopolski, w których biorą udział wszystkie uczelnie z Małopolski. Głównym organizatorem jest AZS Politechniki Krakowskiej pod patronem Rektora PK, Prezydenta Krakowa, Marszałka Województwa oraz Prezesa Zarządu Głównego AZS. Ponadto współpracujemy z mediami takimi jak Dziennik Polski, TVP Kraków, Radio Nowinki.
42. edycja zgromadziła ponad 300 zawodników, którzy wystartowali w następujących konkurencjach:
– sztafeta męska – ulicami Krakowa (ul. Floriańską, wokół Rynku, ul. Grodzką, wokół Wawelu, Bulwarami Wiślanymi, Al. Waszyngtona, aż do Kopca Kościuszki)
– sztafeta damska – wokół Rynku Głównego
– bieg osób niepełnosprawnych
– bieg VIPów
– bieg pracowników – nowość rozgrywana w ramach I Memoriału im. Edwarda Surdyki
W tym roku w naszym wydarzeniu wzięli udział studenci jak również jeden z dziekanów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Impreza jest w pełni zabezpieczana przez studentów oraz pracowników Politechniki Krakowskiej. W roku 2018 w organizacji i zabezpieczeniu wydarzenia wzięło udział łącznie ok. 2000 osób.
Nie ulega wątpliwości, że Bieg Kościuszkowski jest jednym z najbardziej unikalnych biegów ulicznych na skalę całego Starego Kontynentu.

2. Sekcja sportowa studentów z niepełnosprawnościami UAM

Sekcja sportowa studentów z niepełnosprawnościami UAM, to grupa utworzona w listopadzie 2016 roku przez dwójkę pracowników Szkoły Wychowania Fizycznego i Sportu UAM: mgr Martę Gębalę oraz dra Fryderyka Musielaka. Sekcja aktywnie trenuje przez cały rok i przygotowuje się do startu w cyklu zawodów w ramach Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Trenujemy takie dyscypliny jak: boccia, bowlig, bilard, tenis stołowy, pływanie, szachy, czy goalball. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza od XIV lat w maju organizuje Zawody Pływackie dla studentów z niepełnosprawnościami, które od 3 lat wchodzą w skład Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Od listopada 2018 członkowie sekcji organizują na uczelni projekt ON SPORT- którego głównym założeniem i celem jest promowanie sportu wśród studentów. Zapoznajemy w ten sposób brać studencką z takimi dyscyplinami sportu, jak boccia i goalball, które są rzadko spotykane i znane przez środowisko akademickie. Pracownicy SWFIS, będący trenerami sekcji przy współpracy z Biurem ds. studentów niepełnosprawnych i Zrzeszeniem „Ad Astra” organizują takie wydarzenia, jak: Integracyjny Rajd Rowerowy, Integracyjny Spływ Kajakowy, Obóz sportowo-rekreacyjny oraz Walentynkowy Turniej Bowlingowy. Sekcja aktywnie działa przez cały rok i nie tylko wspólnie trenuje, ale także integruje grupę studencką jednocześnie promując zdrowy tryb życia.

3. (ex aequo)

Akademickie Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów

W dniach od 20 do 23 września w Białej Podlaskiej gościliśmy ok 300 gości z 26 państw, ze wszystkich kontynentów. Do rywalizacji w Akademickich Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów zgłosiło się 156 zawodniczek i zawodników-studentów z całego świata. W zawodach tych zaprezentowało się również 16 reprezentantów Polski, którzy wywalczyli 4 medale. Nasze Mistrzostwa zostały bardzo wysoko ocenione pod względem sportowym i organizacyjnym przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF) oraz przez Międzynarodową Federację Sportu Akademickiego (FISU).

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS

Projekt Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, to cykl integracyjnych zawodów sportowych dla studentów z niepełnosprawnościami. Są to nie tylko profesjonalnie zorganizowane zawody na poziomie Mistrzostw Polski, ale również przestrzeń do spotkania i wymiany doświadczeń między uczestnikami i trenerami. Każde organizowane wydarzenie przygotowane jest przez profesjonalną kadrę trenerską i instruktorską, posiadającą wieloletnie doświadczenie w pracy z niepełnosprawną młodzieżą akademicką. Proponowany cykl zawodów promuje zdrowy styl życia, zwiększa aktywność psychofizyczną oraz społeczną osób
niepełnosprawnych. Pragniemy, aby uczestnicy czerpali dużo radości podczas startu w zawodach czy wystąpieniach konferencyjnych. Do głównych działań należy organizacja siedmiu wydarzeń sportowych o randze Mistrzostw Polski dla osób niepełnosprawnych w dyscyplinach takich jak: bowling i bilard, pływanie, boccia, szachy, tenis stołowy oraz goalball. Organizujemy również letni multisportowy obóz w Wilkasach. W zawodach rokrocznie bierze udział około 300 studentów z niepełnosprawnościami polskich uczelni.

5. XXV Gala Plebiscytu „Życia Akademickiego” i Bal Sportowca

Gala Plebiscytu „Życia Akademickiego” pozwala nam wyróżnić najlepszych sportowców i trenerów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Akademickiego Związku Sportowego we Wrocławiu. Wydarzenie jest to jedyne w swoim rodzaju mające na celu pogratulowanie studentom zdobycia wybitnych wyników sportowych na arenie ogólnopolskiej oraz światowej, a także odciśnięcia piętna na kartach historii sportu. Zwieńczeniem Plebiscytu jest odbywający się Bal Sportowca, na którym wszyscy mogą świętować w gronie studentów, prowadzących i znakomitych gości przy muzyce na żywo. Wydarzenie to cieszy się ogromną popularnością wśród wrocławskiej społeczności akademickiej.

Kategoria: Studencka Innowacja

1. Platforma eSSPG

Platforma eSSPG to wewnętrzna platforma, która pozwala w jednym miejscu zgromadzić wszystkie koła naukowe, organizacje oraz komisje i organy samorządowe działające na Politechnice Gdańskiej. Każdy student, który zakłada konto w eSSPG przypisany jest do jednostki w której działa wraz ze wskazaniem stanowiska, które pełni. Dzięki temu Samorząd ma bieżącą listę członków kół naukowych i organizacji.
Poprzez platformę studenci mogą:
– rezerwować sale konferencyjne, którymi zarządza samorząd;
– zgłaszać wydarzenia/konferencje które organizują i które umieszczane są w powiadomieniach na stronie startowej (dotyczy to również wydarzeń Samorządu);
– składać wnioski o dofinansowanie przez elektroniczny system finansowy – cały proces, od wypełnienia wniosku, po akceptację, udzielenie dofinansowania oraz złożenie sprawozdania odbywa się elektronicznie;
– zamawiać bluzy Politechniki Gdańskiej (dotyczy każdego studenta bez przypisania do organizacji).
Dodatkowo dzięki narzędziu „komunikaty” Samorząd w bezpośredni sposób komunikuje się z organizacjami, kołami i komisjami w ważnych kwestiach (sprawy socjalne, parkingi).
Platforma została stworzona przez dwóch działaczy SSPG: Mikołaja Grochowskiego oraz Dawida Ratajczaka.

2. AGH Solar Boat Team

Przedmiotem zgłoszenia jest studencki projekt AGH Solar Boat Team działający przy KN Eko-Energia od 2015 r. Projekt tworzy około 60 zaangażowanych członków. Celem projektu jest zbudowanie łodzi zasilanej w 100% energią słoneczną biorącej udział w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych: Solar Sport One w Holandii oraz Monaco Solar & Energy Boat Challenge. Przez ostatnie lata dzięki ciężkiej pracy studentów zespół osiąga coraz to wyższe osiągnięcia na arenie międzynarodowej (w tym roku 3 miejsce na zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge oraz 3 miejsce na zawodach Solarboot Regatta der TH Wildau, Niemcy). Sama łódź jest innowacyjnym projektem. Oprócz wykorzystania czystej energii, przy budowie łodzi wykorzystano nowoczesne technologie tworzenia materiałów kompozytowych (cała konstrukcja zbudowana jest z włókna węglowego). W łodzi zastosowano również tzw. hydroskrzydła pozwalające na wynurzenie się kadłuba łodzi ponad powierzchnię wody dzięki czemu łódź jest wodolotem. W obecnej chwili nasza grupa automatyków pracuje nad nowoczesnym algorytmem aktywnej stabilizacji łodzi którego działanie jest możliwe dzięki danym z licznych czujników znajdujących się w łodzi.

3. Projekt LEM Thunder

Projekt szóstego elektrycznego motocykla Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. Stworzony i zaprojektowany, aby konkurować na międzynarodowych zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie. Zaprojektowana i wykonana przez studentów konstrukcja nośna z aluminium jest wstanie połączyć lekkość z wytrzymałością. Zastosowanie silnika elektrycznego o mocy 40 KM oraz baterii o pojemności 4.1 kWh pozwala na 1,5h jazdy w terenie. Motocykl rozpędza się do 120 km/h.
Znajomość wiedzy z zakresu mechaniki, elektroniki, elektryki oraz materiałów kompozytowych umożliwiła studentom zbudowanie motocykla, który zadebiutował na zawodach w Barcelonie. Największym sukcesem elektrycznego jednośladu była wygrana w klasyfikacji generalnej na zawodach Wrocław SmartMoto Challenge. Dodatkowo udział w zawodach Red Bull 111 Megawatt, potwierdził niezawodność konstrukcji.
Dakar to nie wszystko, Thunder, to alternatywa dla sektora prywatnego, skupiający wszystkich miłośników motocykli off-roadowych. LEM to także propozycja dla instytucji państwowych takich jak: straż graniczna czy też straż parków narodowych. Z uwagi na systematyczny wzrost zainteresowania sportami off-roadowymi, wzrasta także branża zajmująca się szkoleniami typu motocross/enduro. Z racji niskich kosztów eksploatacji oraz bezobsługowość, jest to świetna alternatywa dla tego typu ośrodków.

4. Academic League of Games

Projekt ALOG jest oddolną inicjatywą studencką, którego twórcami jest Samorząd Studentów WIT.
W chwili obecnej w projekt jest zaangażowanych ponad 40 osób ze środowisk studenckich uczelni z różnych rejonów Polski. Uczelnie które biorą udział w rozgrywkach, powołują koordynatorów uczelnianych oraz budowane są struktury regionalne. Inicjatywa ALOG ma na celu rozwój oraz propagowanie esportu na poziomie akademickim poprzez turnieje i rozgrywki między oficjalnymi reprezentacjami uczelni w Polsce. W budowę sekcji esportowych na uczelniach oraz koordynowaniem tychże zaangażowane są szczególnie samorządy studenckie. Oprócz samych rozgrywek skupiamy się także na informowaniu społeczeństwa czym jest esport oraz staramy się obalać stereotypy dotyczące samego esportu i środowiska graczy. Zależy nam aby promować pozytywny wizerunek gracza oraz – również w samym środowisku gamerskim – promować zdrowe zasady. Cel jaki sobie obraliśmy to zbliżenie esportu do sportu tradycyjnego i zasad w nim panujących.
W pierwszym sezonie pilotażowym, przeprowadziliśmy rozgrywki w której udział wzięło 13 uczelni z różnych rejonów Polski z pulą nagród 9 tys. zł. Podsumowanie ligi znajduję się na ikonografice którą dołączam do zgłoszenia.

5. Zrobotyzowane stanowisko do produkcji tabliczek znamionowych

RODZAJ INNOWACJI
Projekt zakłada integrację robota współpracującego w innowacyjnym, dualnym zastosowaniu: frezowanie oraz transport elementu przed i po obróbce.
Ponadto, stanowisko zostało zaprojektowanie zgodnie z ideą Przemysłu 4.0: możliwa jest jego łatwa modyfikacja i dostosowanie do innej pracy – należy jedynie edytować program.
MOŻLIWOŚĆ ZAROBKU
Producent i projektant maszyny zarabia na integracji i sprzedaży produktu – samodzielnie pracującego stanowiska zrobotyzowanego, wyposażonego w dedykowane oprogramowanie.
ZASIĘG
Stosunkowo niewielkie koszty robota współpracującego oraz łatwość transportu stanowiska przed złożeniem powodują, że zasięg możliwych wdrożeń jest nieograniczony. Pozwala to na pozyskiwanie klientów z każdego sektora przemysłu i regionu. Innowacją jest współpraca człowieka z maszyną – pracownik nie jest zastępowany robotem, a wspomagany. Daje to szansę na dystrybucję także w krajach rozwijających się.
STOPIEŃ REALIZACJI
Projekt jest w 100% wykonalny i możliwy do realizacji. Powstał model 3D projektu, został on przeanalizowany przez inżynierów firmy ITEM i zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie YOUNG ENGINEER AWARD.
ZASTOSOWANIE NA UCZELNIACH
Pomysł może bezproblemowo zostać zaadaptowany do zastosowań akademickich. Możliwe jest opracowanie różnych scenariuszy zajęć i wprowadzenie zajęć z robotami współpracującymi do planu studiów inżynierskich.
Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Naukowe Studentów „Automatyk” – Politechnika Wrocławska.

Kategoria: Studencki Projekt Roku

1. Gala Aktywności Środowiska Politechniki Łódzkiej

Gala Aktywności Środowiska Politechniki Łódzkiej odbyła się 3 marca 2018 roku. Jej celem było docenienie działań na rzecz środowiska akademickiego Politechniki Łódzkiej, szerzenie tych działań wśród studentów oraz wymianę doświadczenia między jednostkami SSPŁ i organizacjami studenckimi. Nagrody były podzielone na 3 grupy kategorii. Pierwsza z nich: Działalność studencka, w której studenci mogli zgłaszać się w kategoriach: Najlepszy Projekt Koła Naukowego, Najlepszy Projekt z możliwością wdrożenia w przemyśle oraz Najlepsza Organizacja Studencka. Głosowanie odbywało się za pomocą FB, a zasięg wydarzenia to 12 500. Druga grupa: Samorządność Studencka, w ramach której jednostki SSPŁ mogły zgłaszać swoje projekty w kategoriach: Adaptacja studentów, Integracja jednostek, Medialny projekt, Studencka przestrzeń, Prostudencka jakość. Prezydium SSPŁ wyłoniło zwycięzców 3ciej grupy nagród – Współpraca w kategoriach: Partner zewnętrzny, Instytucja zewnętrzna, Najwyżej oceniany szkoleniowiec. W organizacji gali brało udział ponad 30 aktywnych członków SSPŁ, a przygotowania trwały 3 miesiące, koszt około 50 tys. złotych. Gośćmi gali byli przedstawiciele nominowanych organizacji, Władze Uczelni, aktywni oraz byli samorządowcy, szkoleniowcy i zaproszeni goście z innych Uczelni.

2. E-Moto AGH – elektryczny motocykl przystosowany do rajdów Dakar (Staszic)

Rynek dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nowoczesny transport często oznacza rezygnację z silników spalinowych z napędów elektrycznych, które są przyjazne dla środowiska. Zespół E-Moto AGH wraz ze swoim projektem został skonstruowany w celu pokazania opinii publicznej możliwości wykorzystania alternatywnego źródła energii.
Motocykl elektryczny terenowy zespołu E-Moto AGH, skonstruowany na sezon 2017/2018, jest drugim tego typu pojazdem, który został skonstruowany na Akademii Górniczo-Hutniczej AGH. Zastosowanie alternatywnego źródła energii do napędu napędu daje przewagę nad pojazdami z silnikiem spalinowym, eliminując nie tylko problem zanieczyszczenia, ale także hałas towarzyszący pracy silnika.
Najważniejsze parametry motocykla:
•Silnik BLDC umieszczony w ramie,
•Baterie litowo-jonowe,
•Zasięg: 2h jazdy po drodze utwardzanej lub 1.5h dynamicznej jazdy w terenie,
•Rama własnej konstrukcji (S355),
•Wahacz własnej konstrukcji (6082-T6),
•Owiewki z kompozytu (włókono węglowe),
•Komputer pokładowy,
•Dedykowana aplikacja na smartfona,
•Maksymalna prędkość: 120 km/h,
•Szybkowymienialna bateria,
•Zastosowanie nowych technologii.
Motocykl umożliwił start w SmartMoto Challenge Barcelona 2018 i SmartMoto Challenge Wrocław 2018 oraz w wydarzeniu Red Bull Megawatt 111.

3. Projekt naukowy PWR Racing Team, dot. budowy bolidu wyścigowego klasy Formuła Student

Celem projektu jest budowa jednoosobowego bolidu klasy Formuła Student, a następnie udział w międzynarodowych zawodach. Każdego roku powstaje nowy bolid, a od początku działalności zespół zbudował 9 pojazdów. Projekt realizowany jest w ramach koła naukowego, a konstruowany bolid wykonany jest w zgodzie z regulaminem FS. Aktywny udział w projekcie ma 60 osób z 5 wydziałów PWr. Projekt odbywa się w cyku rocznym, któy jest podzielony na 4 etapy: konceptu, projektowania, wykonania, testów i zawodów. Zespół składa się 6 działów, odpowiedzialnych za poszczególne podzespoły bolidu. Całość projektu nadzoruje lider zespołu. Lider techniczny koordynuje proces tworzenia bolidu. Co roku bierzemy udział w 3-4 edycjach zawodów.. Aktualnie zespół zajmuje 5 miejsce w Europie i jako jedyny Polski zespół zajął 1 miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów Formuła Student. Budżet projektu przekracza 5000000 zł. Środki na realizację zespół zespół otrzymuje od Politechniki i ze współpracy z 142 firmami. Promocja projektu dobywa się poprzez uczestnictwo w średnio 30 targach rocznie. Informacje o zespole pojawiają się w każdych z rodzajów mediów, a zespołowy profil na Facebooku lubi 6500 osób, każdy post trafia średnio do 1200, a post o zwycięstwie przeczytało 47292 osoby. Projekt ma na celu promowanie polskiej myśli inżynierskiej i budowanie silnej pozycji zespołu w światowym rankingu.

4. Zespół Łazika Marsjańskiego UW

Zespół Łazika Marsjańskiego UW funkcjonuje w ramach Koła Turnieju Fizyków od grudnia 2014 roku. Celem działalności zespołu jest budowa zdalnie sterowanych robotów (łazików marsjańskich) na międzynarodowe zawody University Rover Challenge (URC), European Rover Challenge (ERC), Canadian International Rover Challenge (CIRC) oraz Indian Rover Challenge (IRC). Studenckie konstrukcje muszą zmierzyć się z zadaniami symulującymi wyzwania, które mogą stanąć przed łazikami podczas załogowej misji na czerwoną planetę. Zespół otrzymał dofinansowanie z MNiSW w projekcie „Najlepsi z najlepszych! 3.0”. Od 2017 roku budżet „łazika”, na który składają się narzędzia, części oraz wyjazdy na zawody wyniósł ok. 200 tys. Studenci oprócz udziału w zawodach, tworzą też swój fanpage na portalu społecznościowym Facebook, gdzie umieszczają informacje o obecnie prowadzonych działaniach, wyjazdach, czy też zawodach, podczas których intensyfikują swoje działania i zajmują wysokie pozycje w rankingach.

5. (ex aequo)

Obóz szkoleniowy POLIgon 2018

V edycja obozu szkoleniowego POLIgon, którego organizatorem było Forum Uczelni Technicznych, odbyła się od 9 do 15 lipca 2018 roku w Serocku. Projekt był skierowany do młodych działaczy z Samorządów Studenckich Uczelni Technicznych, którego celem było najefektywniejsze przekazanie jak największej porcji umiejętności dla uczestników.
Dwudziestu specjalnie wyselekcjonowanych trenerów z całej Polski prowadziło zajęcia od rana do wieczora przez cały tydzień. Obóz szkoleniowy POLIgon to nie tylko miejsce nauki, ale także integracji środowiska, wymiany poglądów oraz praktyk, jakie obowiązują w różnych samorządach w całej Polsce. Podczas obozu szkolenia prowadzone były w zakresie dydaktyki, social media oraz umiejętności miękkich.
Promocja Obozu obejmowała wszystkich samorządowców działających w samorządach działających w ramach Forum, głównie poprzez: dedykowaną w tym celu stronę internetową (http://poligon.fut.edu.pl/), portale społecznościowe Forum.
Uczestnicy opuścili Serock z bagażem wartościowych doświadczeń i chęci do jeszcze efektywniejszego działania. Każdy uczestnik Poligonu otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniach i zdobyte w ich wyniku umiejętności.
W wydarzeniu wzięło udział 67 uczestników z 19 uczelni.
Całkowity koszt projektu opiewał na kwotę 95 tys. zł, z czego niespełna 50 tys. pokryło Forum Uczelni Technicznych.

Projekt Scorpio X

Nasz projekt zasługuje na wygraną, ponieważ łączy w sobie wszystkie sfery aktualnie rozwijanych sektorów przemysłu, a także nawiązuje do panujących trendów na „kosmiczne” projekty. Nasz projekt silnie nawiązuje do propagowanego aktualnie tak zwanego „Przemysłu 4.0”, czyli rozwijania przemysłu związanego z branżą kosmiczną. Dlatego bierzemy udział w licznych wydarzeniach, które niekoniecznie związane są z naszą działalnością. Oprócz korzyści dla nas staramy się także obudzić ambicję w młodzieży. Takie inicjatywy zachęcają ludzi, by skierowali swoją uwagę na przemysł kosmiczny, który z pewnością jest atrakcyjnym kierunkiem rozwoju. Scorpio to nie tylko łazik , ale i uniwersalna konstrukcja. Coraz częściej nazywamy naszego łazika „Mobilną platformą badawczą”, która jest w stanie wykonywać wiele czynności, aktualnie wykonywanych przez człowieka. Stosowanie autorskich rozwiązań z pewnością pomaga w realizacji tych celów, gdyż rozwijanie takiej konstrukcji jest dla nas bardziej wygodne.O popularności naszego projektu świadczy również fakt, iż został on wybrany jako pierwszy w Polsce do testowania sieci 5G. We współpracy z firmą NOKIA, odbyła się jazda testowa, o czym było bardzo głośno w mediach. W tym roku odwiedziliśmy JPL należące do NASA (jako jedyny tego typu zespół). Podczas tego wyjazdu nasz projekt został pochwalony za nasze profesjonalne podejście do tematu robotyki.

Kategoria: Student Sportowiec

1. Patryk Chojnowski

Patryk jest multimedalistą w tenisie stołowym, zarówno osób niepełnosprawnych jak i w sporcie osób pełnosprawnych.
Na co dzień Patryk jest studentem AWFiS w Gdańsku.
Do najważniejszych jego sukcesów należy zaliczyć:

2012 rok złoty i srebrny medal podzas igrzysk paroolimpijskich w Londynie w kategorii 10.
2014 i 2018 złoty medal podczas Mistrzostw Świata osób niepełnosprawnych w kategorii 10
2016 rok srebrny medal podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski osób pełnosprawnych
2016 rok srebrny medal Drużynowego Mistrza Polski
Obecnie również Patryk jest zawodnikiem Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk i występuję na codzień w rozgrywkach Lotto Superligi, gdzie wraz z drużyną walczą o tytuł Mistrza Poslki (obecnie po 6 kolejkach nie doznali porażki i są na 2 miejscu w tabeli).
Patryk jest wzorem osobowości, gdzie doskonale pokazuje jak można połączyć sport na najwyższym mistrzowskim poziomie ze studiami oraz życiem codziennym (niepełnosprawnością).

 

2. Marta Wieliczko

Martę zgłaszam jako jedną z najlepszych i najbardziej utalentowanych sportowo zawodniczek w Polsce. Mimo wspaniałych osiągnięć sportowych nie zapomina o swym rozwoju intelektualnym i studjuje na gdańskiej AWFiS. Do jej dorobku sportowego możemy ostatnio dopisać: z roku 2018- Mistrzostwo Świata Seniorów, Mistrzostwo Europy Seniorów w roku 2017- drugie miejsce na Mistrzostwach Šwiata Seniorów. Na jej koncie jest też podwójne Młodzieżowe Mistrzostwo Šwiata z roku 2016 i 2015. Wymieniam tylko te największe osiągnięcia nie wspominając o całej masie medali pomniejszego kalibru. Mimo tak wspaniałych osiągnięć nadal jest bardzo skromną i uczynną młodą osobą, która rozwija się w innych swerach równierz intensywnie.

3. Aleksandra Gaworska

Polska lekkoatletka, sprinterka oraz płotkarka Aleksandra Gaworska reprezentująca Klub KS AZS AWF Kraków. Do osiągnięć zaliczane są:
– Brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie 4 × 400 metrów, Londyn, (2017).
– Złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy w sztafecie 4 × 400 metrów, Bydgoszcz (2017).
– Srebrny medal halowych mistrzostw Polski seniorów w sztafecie 4 × 200 metrów (2017).
– Srebrny medal w halowych mistrzostwach świata w sztafecie 4 × 400 metrów, Birmingham (2018)
Dodatkowo jej rekord życiowy w biegu na 500 metrów jest również najlepszym wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki (2018

4. Aleksandra Karpuk

Aleksandra Karpuk została mistrzynią świata w Karate Kyokushin organizacji KWF w kategorii +65 kg. Turniej odbył się w miniony weekend 3-4 listopada w mieście Astana w Kazachstanie. Została double champion, czyli podwójną złotą medalistką w konkurencji KATA.

5. Katarzyna Wełna

Wioślarka Katarzyna Wełna reprezentująca KS AZS AWF Kraków oraz przynależąca do kadry narodowej seniorów PZTW w 2018 roku osiągnęła tej dyscyplinie wyniki:
– VIII miejsce na mistrzostwach świata seniorów (Bułgaria) / jedynka wagi lekkiej kobiet
– IV miejsce na mistrzostwach Europy seniorów (Szkocja) / jedynka wagi lekkiej kobiet
– Akademickie Mistrzostwo Świata (Chiny) / jedynka wagi lekkiej kobiet
– III miejsce na Pucharze Świata (Szwajcaria) / jedynka wagi lekkiej kobiet
– na Mistrzostwach Polski seniorów – II miejsce / jedynka wagi lekkiej kobiet oraz I miejsce /czwórka podwójna kobiet

Kategoria: Studia bez barier

1. WRS ETI PG pomaga

WRS ETI PG pomaga Projekt polegał na prowadzeniu zajęć dodatkowych przed kolejnymi terminami poprawkowymi przez studentów dla studentów, którzy nie zaliczyli przedmiotów matematycznych. Głównym celem projektu była pomoc studentom mającym trudności w nauce (m.in. posiadających dysleksję), podniesienie poziomu zdawalności oraz zachęcenie ich do systematycznego uczenia się. Zajęcia są nieobowiązkowe i bezpłatne, prowadzi je m.in. przewodniczący WRS ETI, Malinowski Jakub, absolwent studiów I stopnia na kierunku Inżynieria Biomedyczna oraz student 3 roku Matematyki. W każdym z zajęć brało udział od 90-130 osób. Zajęcia skupiały się na materiale obowiązującym studentów w trakcie egzaminu, cykl zajęć został już przeprowadzony trzykrotnie poprzedzając tym samym terminy poprawkowego egzaminu z przedmiotu Analiza Matematyczna I oraz poprawkowego egzaminu z przedmiotu Analiza Matematyczna II. Przed trzecim terminem ze względu na bardzo niską zdawalność dwóch poprzednich egzaminów przeprowadzono również zajęcia interwencyjne z przedmiotu Obwody i sygnały dla kierunku Inżynieria biomedyczna i z zakresu podstaw matematyki (matematyka elementarna/algebra liniowa). Wyniki zdawalności dostarczone przez dziekanat wykazują dużo większą zdawalność wśród studentów. Projekt pod patronatem Dziekanów jest rozwijany i poszerzany o kolejne przedmioty wykazujące niską zdawalność.

2. Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”

Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych”Ad Astra”jest organizacją funkcjonującą przy Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu.Działa w sposób aktywny na rzecz studentów z niepełnosprawnościami swojej uczelni poprzez liczne akcje i różne formy pomocy skierowane właśnie do nich.Na początku każdego roku akademickiego zrzeszenie organizuje 3-dniowe spotkania adaptacyjne dla pierwszaków,by wdrożyć ich w uczelniane życie.Podczas spotkania studentom przekazywane są kompleksowe informacje.Dotyczą one udogodnień dla studentów z niepełnosprawnościami, form wsparcia, możliwości uczestnictwa w dodatkowych atrakcjach.Zrzeszenie współpracuje z BSN. Oferuje studentom wsparcie ze strony psychologa, logopedy oraz konsultanta ds. procesu kształcenia. Każdego roku Ad Astra zaangażowana jest w liczne przedsięwzięcia na rzecz społeczności akademickiej.W okresie letnim współorganizuje: Integracyjny Spływ Kajakowy,Letnią Szkołę Języka Angielskiego połączoną z żeglarstwem,obóz sportowo-rekreacyjny,czy Integracyjny Rajd Rowerowy.Ad Astra jest bacznym obserwatorem i stara się wyłapywać wszelkie niedogodności na uczelni,które zgłaszane są do Biura ds. studentów z niepełnosprawnościami i sukcesywnie są niwelowane.Zrzeszenie prowadzi liczne warsztaty i szkolenia, jak obecnie”Poczuj Niepełnosprawność”czyli savoir-vivre w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością.Ad Astra działa aktywnie cały rok! 🙂

3. Sekcja ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością

By ułatwić funkcjonowanie osobom z różnymi zakresami niepełnosprawności na Politechnice Wrocławskiej została powołana dedykowana ku temu Sekcja ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością. W zakresie jej obowiązków oprócz opiniowania przepisów wewnętrznych dotyczących tej grupy Studentów czy wnioskowanie o dostosowywanie procesów edukacyjnych bądź likwidację barier architektonicznych w budynkach należących do uczelni, ma także dbanie o indywidualne potrzeby zainteresowanych. Osoba potrzebująca wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym może ubiegać się o swojego asystenta edukacyjnego bądź pomoc psychologiczną.
Sekcja dba o umożliwienie szkoleń czy konferencji dla pracowników PWr, które pomagają znosić bariery w kontaktach z niepełnosprawnymi. Poprzez zatrudnienie tyflospecjalisty dba o dostosowanie stron internetowych uczelni dla osób słabowidzących. Aktywnie działa ze studentami z koła naukowego SKOK czy Samorządem Studenckim tak by jeszcze bardziej aktywizować w życiu uczelni tą część społeczności akademickiej. Jest współorganizatorem obozu integracyjno-szkoleniowego Dżamp oraz współtwórcą poradnika dla studentów z niepełnosprawnością dostępnego także w wersji dla niewidomych. SWON wspiera także zbiórki pieniędzy, które są później wypłacane w ramach Stypendium Rozwoju Politechniki Wrocławskiej za najlepsze wyniki w nauce wśród studentów z niepełnosprawnością.